Ziua Nationala a Romaniei

Cu ocazia aniversării celor 99 de ani de la Marea Unire – data de 1 Decembrie, a înfăptuirii acesteia, fiind adopatată, în 1990, ca Ziua Națională a României, elevii Școlii Gimnaziale „Mircea cel Bătrân” Pitești au celebrat, în avans, printr-un minispectacol expozițional, de poezie și de cântec, marea sărbătoare a țării. Așa cum se cunoaște, la 1 Decembrie 1918, românii de pretutindeni trăiau cele mai fericite momente din întreaga istorie națională. Debutul iernii coincidea cu făurirea României Mari, odată cu unirea Transilvaniei cu patria-mamă, după ce, anterior, făcuseră acest pas și celelalte două provincii vechi românești aflate sub dominație străină – Basarabia, la 27 martie 1918, respectiv, Bucovina, la 15 noiembrie 1918.

LA MULȚI ANI, ROMÂNIA!

11

3

 5

7

2

8

15

10

12

Lasa un comentariu

Campurile indicate cu * sunt obligatorii. Codul HTML nu este permis in interiorul mesajului.