Cuvinte alese 2023

Descarca Documente

Rezultate_concurs_2023.pdf
Descarcă Vizualizează
Premii_2023.pdf
Descarcă Vizualizează
subiecte+bareme_2023.pdf
Descarcă Vizualizează
subiecte+bareme_2020.pdf
Descarcă Vizualizează
subiecte+bareme_2019.pdf
Descarcă Vizualizează
subiecte+bareme_2018.pdf
Descarcă Vizualizează
Repartizare_elevi_Cuvinte_alese_2023.pdf
Descarcă Vizualizează
Regulament_Cuvinte_alese_2023.pdf
Descarcă Vizualizează

CONCURSUL JUDEŢEAN DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ „CUVINTE ALESE” pentru elevii din clasele III-VIII este o activitate organizată în cadrul PROIECTULUI EDUCAŢIONAL JUDEȚEAN  ”ION CREANGĂ”, proiect cuprins în Calendarul Activităților Educative Extrașcolare Județene Argeș Nr. 14000/21.10.2022, completat cu Anexa nr. 14983/24.11.2022, pentru anul școlar 2022-2023, pozitia 132, organizat de Școala Gimnazială "Mircea cel Bătrân" Pitești.

Am afişat rezultatele și premiile. Felicitări tuturor elevilor!

Am afişat subiectele și baremele acestei ediții.

Atașat aveți regulamentul concursului, ediția 2023, precum și subiectele+baremele din edițiile anterioare, 2018, 2019 și 2020, resurse utile în pregătirea elevilor pentru acest concurs.

Am afişat repartizarea elevilor pe săli.

Mult succes, dragi elevi ~ iubitori ai limbii române!

ARGUMENTUL PROIECTULUI

Limba română, cu fiecare dintre compartimentele sale – citirea, scrierea, gramatica – oferǎ noi şi ample posibilitǎţi pentru cultivarea vorbirii. Însuşirea corectă a limbii române de către elevi are repercusiuni în întregul proces al formării şi dezvoltării lor intelectuale.

Credem cu tărie că imaginația copiilor atât de bogată trebuie valorificată, deoarece ei răspund chemării întotdeauna. Reușesc să te surprindă, se gândesc de multe ori la unele lucruri care, nouă, profesorilor, nici nu ne treceau prin minte. Aceste impulsuri sau sclipiri trebuie încurajate.

Prin organizarea concursului „Cuvinte alese” dorim să-i introducem pe elevi în magia ortografiei şi a lexicului limbii române, să-i facem capabili să-și utilizeze în mod eficient și creativ capacitățile proprii.

Proiectul a apărut ca o necesitate de dezvoltare a atitudinii de relaționare a elevilor cu ei înșiși și cu ceilalți.

Vă așteptăm cu drag!

Echipa de proiect

Lasa un comentariu

Campurile indicate cu * sunt obligatorii. Codul HTML nu este permis in interiorul mesajului.