Toamna a venit cu certificate ECDL

Într-un cadru festiv, vineri, 26 septembrie 2014, 19 cursanţi si-au primit certificatele ECDL COMPLET în prezenta domnului director Dragoş Dinculescu şi a coordonatorului centrului ECDL, prof. Paula Cioară.

Aceştia au urmat cursurile ECDL care s-au desfăşurat în laboratoarele de informatică ale Şcolii Gimnaziale "Mircea cel Bătrân" Piteşti, pe programa de instruire Syllabus 5.0 , elaborată de ECDL Romania. Au fost parcurse şapte module de instruire, finalizate prin tot atâtea examene. Pentru o cât mai bună aprofundare a cunoştinţelor predate, cursanţii au avut la dispoziţie exerciţii, laboratoare şi simulări care au contribuit la succesul final- obţinerea unei certificări internaţionale recunoscută în 148 de ţări din lume.  Absolvenţii care şi-au primit permisele sunt atât elevi în clasele a VII-a şi a VIII-a, la Şcoala Gimnazială "Mircea cel Bătrân" Piteşti, cât şi proaspăt absolvenţi ai acestei şcoli gimnaziale, care vor păşi în clasa a IX-a cu mai multă încredere şi curaj.Toate acestea arată importanţa deţinerii de competenţe solide în lucrul cu calculatorul încă din şcoala gimnazială, competenţe care pot fi dovedite cu ajutorul permisului ECDL. Domnul director a ţinut să mulţumească cursanţilor pentru încrederea acordată şi şi-a exprimat convingerea că aplicaţiile software şi echipamentele din domeniul Tehnologiei Informaţiei vor deveni aliaţi de nădejde în activitatea profesională a acestora.

{gallery}ecdl{/gallery}

Lasa un comentariu

Campurile indicate cu * sunt obligatorii. Codul HTML nu este permis in interiorul mesajului.